S.S.S

SIKÇA SORULAN SORULAR

SORU: Lise öğreniminde bölümü sözel, sayısal, eşit ağırlık olan, ayrıca meslek lisesi ya da sağlık lisesi çıkışlı olanlar hangi bölümleri tercih edebilirler?
CEVAP: Hangi bölüm çıkışlı olunduğu önemsenmeksizin, istenilen her bölüm tercih edilebilir.

SORU: Bosna’da eğitim alma kararı verdiğim zaman, ne kadar harcama yapmam gerekecektir, maddi anlamda yaşam standardı ne durumdadır?
CEVAP: Yemek, barınmak, eğitim vs. ihtiyaçlar için ortalama olarak aylık 350-500 Euro, ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

SORU: Bosna-Hersek’e ulaşım nasıl sağlanır, yapacağınız yolculuk için ne kadar ödeme yapmanız gerekir?
CEVAP:120-180 Euro arasında değişen fiyatlar ile alınacak biletlerle, uçak yolculuğu sayesinde ulaşım yapılabilmektedir. Ayrıca, Türk Hava Yolları düzenli gidiş geliş imkânı sunmaktadır.

SORU: Bosna Hersek’te öğrencilere verilen oturma izni ne kadar süredir?
CEVAP: Öğrenci, ülkeye ilk defa geldiğinde 3 aylık oturma izni verilir; fakat bu üç ay dolmadan oturma işlemlerinin yapılmış olması gerekir ki sonrasında 1 yıllık oturma iznine hak kazanabilsin. Bu işlemler için de ortalama 200-250 Euro’ ya ihtiyaç duyulur.

SORU: Bütün üniversitelerde yurt imkânı sağlanıyor mu, öğrenciler, yurt dâhilinde hangi olanaklardan yararlanabiliyor, ev kiralayabilme söz konusu mudur?
CEVAP:Bütün üniversitelerin kendi bünyesinde öğrenci yurdu yoktur. Bazı şehirlerde, özel yurt imkânı sunulmaktadır. Öğrenciler, kendi bütçeleri ile ev kiralamaktadır ve ev sahipleri de en uygun fiyatlar konusunda yardımcı olmaktadırlar. Genellikle öğrenci için düzenlenmiş dayalı evler mevcuttur. Merkezi ısıtma sistemi, doğalgaz bulunmaktadır. Ev kiraları: 1+1 olanlar 170 Euro; 2+1 olanlar 260 Euro; 3+1 olan evler ise, 350 Euro şeklinde fiyatlandırılmaktadır. Tabii ki evin kalitesine, semte ve şehre göre fiyatlar değişebilmektedir. Ortalama olarak elektrik, su, doğalgaz ve internet için aylık 150 Euro masraf yapılmaktadır.

SORU: Bosna’da Türk öğrenciler, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip midirler, SGK sigortaları Bosna’da geçerli durumda mıdır?
CEVAP: Türkiye’deki sigortalar geçerli değildir. Ancak belirli ücret karşılığında, öğrenciler, Bosna’da yıllık sağlık poliçeleri alabilirler; ödemiş oldukları ücretleri ise, özel sigorta şirketlerinden karşılayabilirler. Ortalama bir yıllık özel sağlık sigorta ücreti 50 Euro’ya tekabül edecektir.

SORU: Bosna’da eğitim amacıyla bulunan, Türkiye Cumhuriyet’i uyruklu ne kadar öğrenci bulunmaktadır?
CEVAP: 5000-5500 civarında öğrenci bulunmaktadır.

SORU: Eğitim esnasında aileler, nasıl para gönderebilirler?
CEVAP: Bosna-Hersek yolculuğu öncesinde Türkiye’de bir TL hesap açılır. Üzerinde mastercard veya visa amblemi bulunması gerekir ki, tüm banka ATM’lerinden Bosna Markı olarak para çekilebilsin. Ziraat Bankası’ndaki hesaba da havale yapılabilir.

SORU: Bosna halkı, hangi dili kullanmaktadır?
CEVAP: Boşnakça kullanılmakta olup, İngilizce de konuşulmaktadır.

SORU: Bosna-Hersek halkının Türker’e bakışı nasıldır?
CEVAP: Türk halkını kardeş gibi görmektedirler. Halkın büyük çoğunluğu da Müslüman’dır

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!