Üniversiteler

Üniversite Şehir Açıklama
Uluslararası Travnik Üniversitesi Travnik Saraybosna ile arasında 90 km olan Travnik, Bosna Hersek ülkesinin merkez…
Zenica Üniversitesi Zenica Bosna Hersek yükseköğretim için devlet yönetimi tarafından alınan kararla…
Mostar Üniversitesi Mostar Mostar Üniversitesi 1977 yılın kurulmuş ve sonrasında modern bir eğitim…
Saraybosna Üniversitesi Saraybosna Geniş kapsamlı fakültelerinde verdiği Avrupa standartlarındaki bilimsel…
Tuzla Üniversitesi Tuzla 1958 yılında yüksekokul olarak eğitime başlayan Tuzla Üniversitesi…

Bosna Hersek ve Üniversiteleri

Bosna-Hersek, Avrupa’da zengin bir kültür ve tarihe sahip bir ülkedir. Aynı zamanda doğal güzelliği ile de bilinir. Her yıl dünyanın dört bir yanından birçok öğrenci bu olağanüstü ülkeyi ilk elden deneyimlemek için Bosna-Hersek’e seyahat ediyor. Öğrencilerin çoğu Bosna-Hersek’te geçirdikleri zaman hakkında olumlu şeyler söylese de, bazen ülkenin eğitim fırsatlarından habersizdirler. Bu nedenle Bosna-Hersek’te eğitim almanın birçok avantajını vurgulamak önemlidir.

Bosna-Hersek’teki çoğu üniversite kamuya açıktır. Buna Saraybosna Üniversitesi, Tuzla Üniversitesi ve Zenica-Doboj Üniversitesi dahildir. Ülkenin en büyük üç üniversitesi de uluslararası öğrencileri kabul ediyor. Her üniversitenin seçebileceği çeşitli kurs seçenekleri vardır. Ayrıca, bazı üniversitelerin farklı derece programları sunan ek enstitüleri veya bölümleri vardır. Ayrıca, her üniversitenin uluslararası öğrenciler için çok sayıda yurtdışında eğitim seçeneği vardır. Bu, uluslararası öğrencilere Bosna-Hersek’i sınıflarının dışında deneyimlemeleri için harika bir yol sağlar.

Bosna-Hersek’in güçlü bir akademik kültürü vardır ve bu da eğitimin etkin noktası olarak sıralamasına katkıda bulunur. Birçok üniversite, akademik kültürlerini sosyal kulüpler veya diğer ders dışı etkinlikler aracılığıyla özel olarak teşvik eder. Öğrenciler ayrıca halk dansları veya cetvoje gösterileri gibi kültürel etkinliklere katılabilirler. Buna ek olarak, çoğu akademik konferans Saraybosna ve Zenica-Doboj gibi Bosna şehirlerinde gerçekleşir. Bütün bunlar, hükümetin üniversitelerinin akademik konumuyla ne kadar gurur duyduğunu gösteriyor.

Bosna Hersek’teki uluslararası öğrenciler, düşük öğrenim oranları sayesinde birçok akademik fırsata sahipler. Gelişmiş ülkeler arasındaki en düşük öğrenim oranları, Bosna vatandaşlarının eğitim almalarını kolaylaştırıyor. Örneğin, Saraybosna Üniversitesi’ndeki öğrenim ücreti yıllık 480 $’dır – bu, New York City’deki Columbia Üniversitesi’ndeki öğrenim ücretinin yarısından daha azdır! Buna ek olarak, hükümet vatandaşlar ve belirli nitelikli askeri personel için belirli eğitim giderlerini sübvanse eder. Bu, hemen hemen her vatandaşın önce öğrenci kredilerine veya diğer finansal kaynaklara dalmadan bir eğitim fırsatını karşılayabileceği anlamına gelir.

Bosna ve Hersek’te okumak, başarı için gerekli çalışmaları yapmaya istekli öğrenciler için çok faydalı olabilir. Düşük yaşam maliyeti, vatandaşların eğitim almalarını kolaylaştırır ve her üniversite uluslararası öğrenciler için birçok fırsat sunar. Bosna-Hersek’te bir lisans öğrencisi olarak hayatın nasıl bir şey olduğu hakkında fikir edinmek isteyen herkes, ülkelerinin zengin kültürel tarihini ve doğal güzelliğini okumalı!

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!